Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa – oto najważniejsze informacje. Jakie obowiązki nałoży polskie prawodawca na przedsiębiorców i podmioty publiczne?
Projekt Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa – podstawowe definicje
Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa powstała po to, aby chronić osoby zgłaszające naruszenia prawa przed działaniami odwetowymi. Chodzi o tak zwanych sygnalistów.
Działania odwetowe to bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym i które narusza lub może naruszyć prawa zgłaszającego lub wyrządza lub może wyrządzić szkodę zgłaszającemu.
Sygnalista to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Sygnalistą może zostać na przykład:
- pracownik, także w przypadku, gdy stosunek pracy już ustał,
- osoba ubiegająca się o zatrudnienie, która uzyskała informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy,
- osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- przedsiębiorca,
- akcjonariusz lub wspólnik,
- członek organu osoby prawnej,
- osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- stażysta,
- wolontariusz
Prawo chroni sygnalistów od 17 grudnia 2021 r.
Ścieżki zgłoszenia
Sygnalista może dokonać zgłoszenia korzystając z kanału wewnętrznego (w swoim środowisku pracy), kanału zewnętrznego (organ publiczny) oraz ujawnienia publicznego.
Sygnalista może dokonać zgłoszenia zarówno korzystając z kanału wewnętrznego, jak i zewnętrznego (sam wybiera). Może też skorzystać z obu kanałów. Na przykład, jeśli jeden z nich był nieskuteczny (nie otrzymał powiadamiania o przyjęciu/rozpatrywaniu zgłoszenia lub nie podjęto działań następczych).
Zgłaszający może dokonać ujawnienia publicznego, jeśli wspomniane kanały były nieskuteczne lub jeśli istnieje obawa, że mogą zostać zastosowane w stosunku do niego działania odwetowe. A także gdy zgłaszana kwestia jest zagrożeniem dla interesu publicznego.
Więcej o śćieżkach zgłoszenia na portalu „Pomoc dla sygnalisty”.
Projekt Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa – nowe obowiązki
Ustawa zobowiązuje pracodawców do:
#1 Ustanowienia kanału wewnętrznego do zgłaszania naruszeń.
#2 Ustanowienia procedur – działań następczych.
#3 Poinformowania pracowników o wewnętrznej procedurze + o możliwości zgłoszenia nieprawidłowości przy pomocy kanału zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.
Kanał wewnętrzny do zgłaszania naruszeń:
- musi zapewnić ochronę poufności tożsamości osoby dokonującej zgłoszenia i osoby trzeciej wymienionej w zgłoszeniu oraz uniemożliwić uzyskanie do nich dostępu nieupoważnionym członkom personelu,
- musi zapewniać dwustronną komunikację (do 7 dni należy poinformować zgłaszającego, że przyjęliśmy zgłoszenie oraz do 3 miesięcy przekazać informacje zwrotną nt. działań następczych).
Działania następcze:
- organizacja wyznacza bezstronną osobę/wydział do podejmowania działań następczych w związku ze zgłoszeniami,
- organizacja podejmuje działania następcze czyli: ocenia prawdziwości zarzutów zawartych w zgłoszeniu i zaradza naruszeniu (dochodzenie wewnętrzne, postępowanie wyjaśniające, wniesienie oskarżenia, podjęcie działań mających w celu odzyskania środków lub zamknięcie procedury).
Należy poinformować pracowników o kanale wewnętrznym i obowiązujących procedurach oraz zapewnić zrozumiałe i łatwo dostępne informacje na temat procedur na potrzeby dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do właściwych organów.
Pracodawca musi także prowadzić rejestr wszystkich przyjętych zgłoszeń. Rejestrze zgłoszeń wewnętrznych zawiera: numer sprawy, przedmiot naruszenia, datę dokonania zgłoszenia wewnętrznego, informację o podjętych działaniach następczych, datę zakończenia sprawy.
Do przestrzegania postanowień ustawy są zobowiązane wszystkie podmioty publiczne i prywatne, przy czym:
- organizacje prywatne zatrudniające co najmniej 50 pracowników
- organizacje publiczne zatrudniające co najmniej 50 pracowników
- sektor finansowy, ochrony środowiska i bezpieczeństwa transportu niezależnie od wielkości
Sankcje
Na zakończenie kilka słów o sankcjach. Za niezastosowanie się do postanowień ustawy grożą sankcje. Ustawodawca przewiduje: Za:
- utrudnianie dokonania zgłoszenia: grzywnę albo karę ograniczenia wolności,
- stosowanie przemocy, gróźb lub podstępu oraz działania odwetowe: grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- stosowanie łącznie więcej niż 2 działań odwetowych: karę pozbawienia wolności do lat 3,
- naruszenie obowiązku zachowania poufności tożsamości osoby, która dokonała zgłoszenia, lub osób wymienionych w zgłoszeniu: grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku,
- nieustanowienie procedury wewnętrznej: grzywnę.
Możemy pomóc Ci wdrożyć prosty system do sygnalizowania nieprawidłowości w Twojej firmie. Umów się na prezentację systemu Sygnanet 1 na 1 lub napisz do nas na kontakt@sygnanet.pl