Kancelaria Wieczorek specjalizuje się w prawie pracy i HR, compliance oraz ochronie danych osobowych. Bierze udział w wewnętrznych komisjach wyjaśniających w polskich i globalnych organizacjach badających występowanie nieprawidłowości. Ma bogate doświadczenie w obszarze prowadzenia szkoleń, w tym w zakresie etyki w biznesie oraz przygotowania członków wewnętrznych komisji wyjaśniających w sprawach mobbingu, dyskryminacji i innych naruszeń prawa.
Opracowuje mechanizmy zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów, polityki przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz kodeksy etyczne. Doradza zarządom, działom HR i compliance w zakresie budowania skutecznych mechanizmów zgłaszania nieprawidłowości, przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym, mobbingowi i dyskryminacji, zarządzania różnorodnością oraz ochrony prywatności i innych dóbr osobistych w zatrudnieniu. Reprezentuje pracodawców i pracowników w postępowaniach sądowych.
Prowadzi serwis poświęcony ochronie sygnalistów whistleblowing.com.pl.
Radca prawny Monika Wieczorek jest współautorką i współredaktorka licznych publikacji, m.in. „Prawo antydyskryminacyjne w praktyce polskich sądów powszechnych” (Warszawa, 2013 r.), „Dokumentacja RODO w placówkach medycznych” (C.H.Beck, 2019), „Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w zatrudnieniu” (Bernardinum, 2019) oraz „Monitoring w placówkach medycznych z uwzględnieniem wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych” (C.H. Beck, 2020) oraz „Ochrona sygnalistów. Praktyczny poradnik z wzorami dla sektora publicznego i prywatnego” (C.H. Beck, 2021).
- Zakres usług w zakresie whistleblowing:
ZBUDOWANIE SYSTEMU WHISTLEBLOWING
– przygotowanie procedur, polityk, strategii, kodeksów etycznych i kodeksów postępowania w zakresie zgłaszania nieprawidłowości,
– prowadzenie audytów istniejących mechanizmów, badanie stanu organizacji pod kątem wdrożenia skutecznych mechanizmów whistleblowing.
ROZPOZNAWANIE ZGŁOSZEŃ I DORADZTWO PRAWNE
– przyjmowanie i rozpoznawanie zgłoszeń nieprawidłowości,
– koordynacja i podejmowanie w imieniu Klienta działań następczych,
– doradztwo prawne w zakresie stosowanych procedur i toczących się wewnętrznych postępowań wyjaśniających,
– doradztwo prawne w zakresie skutków dokonanego przez sygnalistę zgłoszenia zewnętrznego lub ujawnienia publicznego,
– doradztwo prawne w zakresie zakazu działań odwetowych oraz poufności w związku z wewnętrznymi postępowaniami wyjaśniającymi,
– przygotowanie rekomendacji działań naprawczych.
INTEGRACJA Z INNYMI PROCEDURAMI
– pomoc w dostosowaniu systemu whistleblowing do wymogów prawnych oraz istniejących w organizacji procesów,
– integracja mechanizmów whistleblowing z istniejącymi procedurami (np. dotyczącymi przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, AML).
OUTSOURCING WHISTLEBLOWING OFFICER
– zapewnienie wsparcia merytorycznego dla osób odpowiedzialnych za obszar compliance i system whistleblowing oraz obsługa tych procesów w charakterze zewnętrznego eksperta.
WSPARCIE KOMUNIKACJI
– projektowanie treści komunikatów dotyczących wdrożenia systemu whistleblowing, w tym broszur lub ulotek informacyjnych,
– doradztwo działom odpowiedzialnym za komunikację w zakresie informowania o wdrożeniu systemu whistleblowing.
SZKOLENIA
– wspieranie organizacji we wdrażaniu systemu whistleblowing poprzez prowadzenie szkoleń (stacjonarnie i online) kierowanych do całych organizacji, menadżerów, zarządów oraz wewnętrznych komisji etycznych i komisji rozpoznających zgłoszenia nieprawidłowości.
Więcej na: whistleblowing.com.pl
- Zakres terytorialny usług: Polska
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani współpracą z kancelarią, zapraszamy do kontantu:
Monika Wieczorek
T: 669 150 485
E: monika.wieczorek@wieczorek.legal, office@wieczorek.legal
Adres kancelarii: ul. Puławska 2 bud. B, 02-566 Warszawa